Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Hizmeti

Cinsel terapi yazımızı, cinsel yaşamında vajinismus, erken boşalma, orgazm sorunu ve ereksiyon bozukluğu gibi cinsel uyumsuzluk yaşayan kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırladık. Bu sayfamızda, evlilik ve ilişki sorunlarının cinselliğe etkilerini ele aldık. Cinsel uyumsuzluklar hakkında da okuyucuları bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Cinsel terapi sayfamızda, “Cinsel terapi nedir? Cinsel Terapide Sistemik Bakış Nedir? Cinsel Terapi Cinsel Sorunlara Disiplinler Arası Yaklaşır” alt başlıkları altında cinsel terapi için temel yaklaşımımızdan söz ediyoruz. Burada okuyacaklarınız tedavi amacı taşımaz.

Cinsel Terapi Nedir?


Cinsel yaşam kişinin en vazgeçilmez alanlarından biridir. Bir başkası ile yakınlaşmak, onunla hem duygusal hem de bedensel bir paylaşımda bulunmak insan olmanın olmazsa olmazlarındandır. İnsanlar yakınlaşmak, bağlanmak ve paylaşmak isterler. Bedenlerini ve ruhlarını birleştirme arzusu duyarlar. Herkes için yaşamsal bir ihtiyaç olan cinsel yaşam kimilerine zor gelir, duygusal acı verir. Acıdan kaçmak, ihtiyacı olan duygusal bağı kuracağı objeler, bir takım nesneler geliştirir. Cinsel terapi sayfası yakınlık ve cinsel paylaşımlarda yaşanan sorunların çözümüne katkı sunacak paylaşımlar yayınlıyor.

Cinsellik ve partner ilişkisinde insanlar bağlanma, paylaşma, yakınlaşmaya dair sorunlar yaşayabiliyorlar. Biz doğrusu cinsel uyumsuzluk yaşayan danışanların çoğunlukla iç içe geçmiş cinsellik ve ilişki sorunları yaşayabileceklerini varsayıyoruz. Bu yüzden cinsel terapide bir cinsel problem ele alınırken mutlaka ilişkideki çatışmaların da öncelikle çözümlenmesi gerektiğine inanırız. Evlilik ve ilişki sorunları ele alınmadan ilerlenecek olursa, cinsel terapi başarısız olabilir. Bu yüzden öncelikle evlilik sorunlarına çözüm getirecek formüller oluşturulması, geliştirilmesi gerekir.

Cinsel Terapide Sistemik Bakış Nedir?

Cinsellik bireysel olarak bir dereceye kadar yaşanabilir. Ancak, kaçınılmaz olarak sorun hep bir partnerle birlikteyken ortaya çıkıyor.  Çiftlerin en başta inandıklarının aksine cinsel işlev bozukluğu – örneğin vajinismus ya da erken boşalma – sadece erkeğin ya da kadının bir sorunu değildir. Çift bu sorunu birlikte yaşar, her ikisi de etkilenir ve sorunun oluşmasında ikisinin de payı vardır. Bu bakış açısı ile cinsel işlev bozuklukları ele alındığında illaki sistemik, yapısalcı ve bütüncül kuramları birlikte kullanmak çözümlere daha da yaklaştırıyor. Sistemik diyorum, çünkü sorun iki kişinin ruhu ve bedeninin yakınlık ve paylaşımında oluşuyor. Bütüncül diyorum, çünkü sadece bilişsel-davranışçı kuramla bir yere kadar ilerleyebiliyoruz. Bir yerden sonra, hipnoz, duygu odaklı, transaksiyonel analiz, ilişkisel ve dinamik psikoterapi ekolleri olmadan cinsel sorunlardan tamamıyla kurtulmak pek mümkün olmuyor.

Cinsel Terapi  Bir Disiplinler Arası Yaklaşım

Biz, Antalya Psikoloji Enstitüsü olarak, cinsel uyumsuzluk yaşayan çiftlerle çalışırken sorunun çözümünde ilgili uzmanlık alanlarına mutlaka başvurulması gerektiğini düşünüyoruz. Vajinismus tedavisi arayan erkeğe ürolog, kadına da kadın doğum uzmanına başvurmalarını terapinin ilerleyen süreçlerinde öneriyoruz, şart koşuyoruz. Ereksiyon bozukluğu ve cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kişilere de gerektiğinde psikiyatri uzmanı ile görüşmelerini önerip ve yönlendirilmelerini tavsiye diyoruz. Cinsel terapide disiplinler arası bir yaklaşımla daha etkili çözümler üretilebilir.

Cinsel işlev bozuklukları ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linkleri tıklayabilir, sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Vajinsimus nedenleri 

Erken Boşalma Nedir?

Cinsel Terapi Nedir? (Video)

©2018 Klinik Psikolog-Psikoterapist Ali Bıçak Her Hakkı Saklıdır. 

www.alibicak.com içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder. 

BİLGİ ve RANDEVU!