Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi sayfasını, psikolog, psikolojik danışman, evlilik terapisti, cinsel terapist ihtiyacı olanları bilgilendirmek amacıyla hazırladık. Psikoterapi hakkındaki bu sayfa, her yaştan bireylerin ihtiyacı olan uzmana ulaşmasında bir basamaktır. Bireysel psikoterapi kişinin yaşı ve yaşadığı sıkıntılara her hangi bir fark gözetmeksizin anlamaya çalışır, çektiği sıkıntıların kaynağına ulaşmalarına destek olur.

Kimler İçin Psikoterapi?

Uzman psikolog ihtiyacı olan her yaştan bireyler psikoterapiye başvurabilir. Psikoterapi herkesin kendi içindeki çocuğa dokunma fırsatını bulabileceğine inanır.  Danışanların içindeki çocuğa ulaşıp, onun ihtiyaçlarını psikoterapi sürecinde terapistle birlikte adım adım karşılanabileceğine inanıyoruz. Herkesin temel ihtiyaçları vardır. Yerinde ve yeterince anlaşılmak, koşulsuz kabul, koşulsuz sevgi, taktir, onay, olmak istedikleri kişi olmak.  Psikoterapi, bu ihtiyaçların önündeki engelleri görmeleri, genellikle  bu engeller kendi içlerinde saklı olsa da, onlarla yüzleşmelerine ve ortadan kaldırmalarına destek olur.

Psikoterapi Nasıl Bir Süreçtir?

Bireysel Psikoterapi Merkezinde, bireysel psikoterapi genellikle haftalık seanslar halinde düzenlenir ve bu seanslar 45-50 dakika sürer. www.antalyapsikoloji.net sayfasında psikoterapi ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hepimiz özgünüz ve biriciğiz. Yaşadıklarımız da kendimize has ve özneldir. Bu bakış açısıyla, yaşadığınız soruna, kendi kişiliğinize uygun psikoterapi yaklaşımları benimsemeye çalışılmalıdır. Sizin kendi probleminize özel bir formül bulmanıza yardımcı olunur. Bize göre her psikoterapi seansı biriciktir ve öğreticidir. Siz sorununuzun çözümünü ararken, psikoterapistiniz de, bildiğinizi sandığı kuram ve olası formülleri her defasında yeni bir bakışla yeniden öğrenir.

Psikoterapi, keyifli bir yolculuk olsa da gül bahçesi de vaat etmez. Ancak kendi dikenli bahçenizden geçmenize ve kendi güllerinizi derlemenize aracı olur. Sorununuz ne olursa olsun, çözüme giderken bir hayli içiniz yanar, çok çaba ve emek sarf edersiniz. İçiniz yanar, zira gerçeklere dokunmak yakıcıdır. Hele hele kişinin kendi gerçekliği gibisi yoktur. Bu yolculuk çektiğiniz onca zahmete, ödediğiniz her türlü bedele değer doğrusu. Korkmayın, erteleme ve kaçınmalarınızı durdurun, kendinizden başka kimse olmamalı size kendinizi bulduracak, acınızı iyileştirecek.

Psikoterapide Ele Alınan Sorunlar

Bireysel Psikoterapi, depresyon, panik atak,  anksiyete bozuklukları ve sosyal fobi vb gibi bir çok nevrotik rahatsılıklığın, hipnoz, EMDR terapisi,  psikoterapi ve psikiyatrist desteği ile çözülebileceğini düşünür. Psikoterapi, psikolojik sorunların aşılmasında araçtır. Tabi ki sizin kendi amacınız ilk seansta belirlenecektir. Seansa getirdiğiniz sorun, psikoterapide çözümlenebileceğine karar verirsek, çeşitli terapi teknikleri ile ilerleriz.

Belli başlı psikopatolojiler; psikoz, şizofren, antisosyal kişilik bozukluğu, bipolar bozukluk tanısı olan kişiler psikoterapide yarar görmeleri için psikiyatrik tedavi almaları gerekir. Yani ilaç kullanmaları yönünde önlemler alınması gerekir. Bu tür rahatsılıklığı olanlar kesinlikle psikiyatrist kontrolünde terapi almalıdır. Terapist, eğer gerekli görür, kendisi hekim değilse, ilaç desteği için psikiyatriste yönlendirmesi sorumluluğudur.

Bireysel psikoterapi sayfamızı incelemek ve daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki başlıkları tıklayabilirsiniz. Yazar ve Psikoterapist Ali Bıçak’ın kitabına buradan ulabilirsiniz.

Çevrimdışı İlişkiler

Çevrimdışı İlişkiler-Yazar Ali Bıçak

 Antalya Sınav Kaygısı Güncesi

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Antalya Panik Atak Güncesi

©2018 Klinik Psikolog-Psikoterapist Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır. alibicak.com içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.