Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Bireysel psikoterapi, kişinin yaşı ve yaşadığı sıkıntıları herhangi bir fark gözetmeksizin anlamaya çalışır, çektiği sıkıntıların kaynağına ulaşmalarına destek olur.Bu yazıyı psikolog, psikolojik danışman, evlilik terapisti, cinsel terapist ihtiyacı olanları bilgilendirmek amacıyla hazırladık. Psikoterapi hakkındaki yazımızın içeriği her yaştan bireyin ihtiyacı olan uzmana ulaşmasında bir basamaktır.

Kimler İçin Psikoterapi?

Uzman psikolog ihtiyacı olan her yaştan bireyler psikoterapiye başvurabilir. Psikoterapi, herkesin kendi içindeki çocuğa dokunma fırsatını bulabileceğine inanır.  Danışanların içindeki çocuğa ulaşıp, onun ihtiyaçlarını psikoterapi sürecinde terapistle birlikte adım adım karşılanabileceğine inanıyoruz. Herkesin temel ihtiyaçları vardır. Yerinde ve yeterince anlaşılmak, koşulsuz kabul, koşulsuz sevgi, taktir almak, onaylanmak, olmak istedikleri kişi olmak.  Psikoterapi, bu ihtiyaçların önündeki engelleri görmeleri, genellikle  bu engeller kendi içlerinde saklı olsa da, onlarla yüzleşmelerine ve ortadan kaldırmalarına destek olur.

Psikoterapi Nasıl Bir Süreçtir?

Antalya Psikoloji Enstitüsü’nde, bireysel psikoterapi genellikle haftalık seanslar halinde düzenlenir ve bu seanslar 45-50 dakika sürer. Hepimiz özgünüz ve biriciğiz. Yaşadıklarımız da kendimize has ve özneldir. Bu bakış açısıyla, yaşadığınız soruna ve kendi kişiliğinize uygun psikoterapi yaklaşımları benimsemeye çalışılmalıdır. Sizin kendi probleminize özel bir formül bulmanıza yardımcı olunur. Bize göre her psikoterapi seansı biriciktir ve öğreticidir. Siz sorununuzun çözümünü ararken, psikoterapistiniz de, bildiğinizi sandığı kuram ve olası formülleri her defasında yeni bir bakışla yeniden öğrenir.

Psikoterapi Güllük Gülistanlık Bir Yol Değildir

Psikoterapi, keyifli bir yolculuk olsa da gül bahçesi de vaat etmez. Ancak kendi dikenli bahçenizden geçmenize ve kendi güllerinizi derlemenize aracı olur. Sorununuz ne olursa olsun, çözüme giderken bir hayli içiniz yanar, çok çaba ve emek sarf edersiniz. İçiniz yanar, zira gerçeklere dokunmak yakıcıdır. Hele hele kişinin kendi gerçekliği gibisi yoktur. Bu yolculuk çektiğiniz onca zahmete, ödediğiniz her türlü bedele değer doğrusu. Korkmayın, erteleme ve kaçınmalarınızı durdurun. Kendinizden başka kimse size kendinizi buldurmayacak. Psikoterapinin yardımı ve sizin azminizle acınız iyileşecek.

Psikoterapide Ele Alınan Sorunlar

Bireysel Psikoterapi, depresyon, panik atak,  anksiyete bozuklukları, sosyal fobi vb. gibi bir çok nevrotik rahatsızlığın; hipnoz, EMDR terapisi, psikoterapi ve psikiyatrist desteğiyle çözülebileceğini düşünür. Psikoterapi, psikolojik sorunların aşılmasında araçtır. Tabii ki sizin kendi amacınız ilk seansta belirlenecektir. Seansa getirdiğiniz sorun, psikoterapide çözümlenebileceğine karar verirsek çeşitli terapi teknikleriyle ilerleriz.

Hangi Durumlar Terapiye Uygun Değildir

Belli başlı psikopatolojiler; psikoz, şizofren, antisosyal kişilik bozukluğu, bipolar bozukluk tanısı olan kişilerin psikoterapide yarar görmeleri için psikiyatrik tedavi almaları gerekir. Yani ilaç kullanmaları yönünde önlemler alınması gerekir. Bu tür rahatsızlığı olanlar kesinlikle psikiyatrist kontrolünde terapi almalıdır. Terapist, eğer gerekli görürse ve kendisi hekim değilse, ilaç desteği için psikiyatriste yönlendirmesi sorumluluğudur.

Bireysel psikoterapi sayfamızı incelemek ve daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki başlıkları tıklayabilirsiniz. Antalya psikoloji sayfamızdan da psikoterapi ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Yazar ve Psikoterapist Ali Bıçak’ın kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı İlişkiler
Çevrimdışı İlişkiler-Yazar Ali Bıçak

 Sınav Kaygısı Baş Etme

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

©2018 Klinik Psikolog-Psikoterapist Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır. www.alibicak.com içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder. 

BİLGİ ve RANDEVU!