Evlilik Terapisi

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik Terapisi  aldatma, boşanma, güven, kıskançlık gibi evlilik sorunları yaşayan çiftlerin başvurabileceği bir danışmanlık hizmetidir.  Evlilik terapisi klinik psikolog, evlilik terapisti, cinsel terapist veya psikolojik danışman eşliğinde sürdürülür. Bu sayfada birçok başlık altında evlilik sorunlarını değerlendiriyoruz.

Evlilik Sorunları Kaçınılmaz Oluyor

Evlilik Terapisi, evlilik ve çift ilişkisini dünyadaki gönüllük esaslı en temel oluşumlardan sayar. Günümüzde hiç kimse zorla bir birlikteliğe başlamıyor (Çocuk gelin, berdel vb. oluşumlar hariç). Her evliliğin, her birlikteliğin bir süre sonra çıkmaza girebileceğini, evlilik sorunları, ayrılık ve boşanma olabileceğini en baştan biliyor olsaydık kimse böyle bir ilişkiye başlamazdı. Her ilişkinin kendine has süreli balım-cicim ayları vardır. Bu aylar birbirlerinin kusurlarını görmezden geldikleri, adeta görme kusuru yaşadıkları aylardır. Her çiftin hayalinde bir eş yatar. Hayalindeki eşi yakalamak uğruna çekilen ‘geçici körlük’ gözlerdeki perde kalktığında, eşin tüm olumsuz yönleri ‘kral çıplak’ gibi kalıverir. Her şey unutulur, seçici bir şekilde daha önce görmezden geldiklerinden başka bir şey göremez olurlar. Bu sancılı süreç erkeği olduğu kadar kadını da yıpratır, hatta kadını daha çok yıpratır.. Mutsuz evlilik daha çok kadınların cehennemidir. Kadına cehennem olan erkeğe cennet olacak değil ya!

Çevrimdışı İlişkiler

Çiftler mutsuz bir birlikteliğin sarmalında, ya bir Evlilik Terapisi‘den yardım alma ihtiyacını  görene kadar ya da bir avukata başvurana kadar didinir dururlar.

Eleştiri ve Suçlamaların Tonu

Psikolog, evlilik terapisti, cinsel terapist, psikoterapist arayan, evlilik terapisine başvuran evli olsun, evliliğe hazırlanan çiftler olsun; birbirlerini eleştirip suçlarken, hangi ses tonu, hangi beden duruşu ile konuştuklarına dikkat etmeye çalışırız. Eleştiri ve suçlamalardaki bu tonlar savunmaların şeklini de oluşturuyor. Suçlama ne kadar ağırsa savunmalarda o kadar katı oluyor. Kadın adamı suçluyor “hiçbir sorumluluk almıyor, şunları şunları yapmıyor” şeklinde; adamın savunması ya duvar örerek iletişimden kaçınmak oluyor, ya da öfkeyle karşı atağa ve suçlamaya geçmek oluyor.

Evlilik sorunu yaşıyor ve psikolog, psikoterapist, evlilik terapisti, hipnoterapist arıyorsanız; evlilik terapisi, aile danışmanlığı, psikoterapi, psikolojik danışma, psikolog desteği eleştiri ve suçlamalarla karşılıklı olarak birbirinizi nasıl yeniden kurguladığınızın farkına varmanıza yardım eder.

“Mutsuz ve Kavgalı Evlilik Yoktur” Bir Mittir

Mutlu birlikteliklerde kavga olmamalı, kötü eşler kavga eder gibi inançlar yanlıştır. Hiç kavga etmeyen çiftler de mutsuz oluyor. Kavgalar, çatışmalar ilişkinin canlı olduğunu gösterir. Evlilik sorunları, eşlerin birbirlerinin ihtiyaçlarını görüp, nasıl giderebileceklerini öğrenmelerine fırsat verir. Kavgalı bir ilişkiniz varsa, gocunmayın, Antalya’da size en yakın alanında uzman klinik psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist, psikolog, evlilik terapisti, cinsel terapist ile görüşün. Yaşadığınız her neyse onu bir fırsata çevirme şansınız olsun.

Evlilik terapisi üzerine yazdığımız diğer yazılarımızı okumak için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Evlilik Terapisi Ne Kadar Başarılıdır?

Aşk Bağlılık ve Bağımlılık

Cinsel Terapi Nedir? (Video)

©2018 Klinik Psikolog-Psikoterapist Ali Bıçak, Her Hakkı Saklıdır. alibicak.com içeriğini sürekli yeniler, yeni içerikler üretmeye devam eder.  

BİLGİ ve RANDEVU!