Hipnoterapi

ANTALYA HİPNOZ | ANTALYA HİPNOTERAPİ 

Antalya Hipnoz sayfası, hipnoz ve hipnoterapi uygulaması hakkında okuyucuları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu sayfada kaygı bozukluğu, özgüven eksikliği, öfke yönetimi, davranış ve uyum sorunları, fobiler ve daha bir çok psikolojik rahatsızlığın iyileşmesinde hipnoz ve hipnoterapinin yararlarını tanıtıyoruz.

Antalya hipnoz sayfamızda, ‘hipnoz nedir, nasıl yapılır, terapisi kimler tarafından yapılır, teknikleri nelerdir, ne tür hipnoz yöntemleri vardır, hipnoz ile sigara bırakma mümkün mü, hangi alanlarda kullanılır’ gibi bir çok sorunun yanıtını vermeye çalışıyoruz.

HİPNOZ NEDİR, İŞE YARAR MI? 

Hipnonoterapi psikolojik sorunlarından kurtulmak isteyen, yaşamlarında arzu ettikleri değişikliklere kavuşmak isteyenlerin başvurabileceği bir psikoterapi tekniğidir. Hipnoterapi kendi başına büyüsel bir güç değildir. Antalya Hipnoz, psikoterapiye kişinin gönüllü ve aktif katılımı ile terapide amaçladığı değişimlere ulaşmada bir araçtır. Hipnoterapist, parmağını şaklatınca her şey değişecekmiş gibi gelmesin. Değişim ve dönüşümün yakalanması, hipnoterapist ve hipnotizanın  birlikle çalışması ile mümkündür.

Hipnoterapist belli başlı telkinlerle danışanı rahatlamış, gevşemiş ve dinginleşmiş bir bilinç halinde kalmasını sağlar. Antalya Hipnoz ‘a göre hipnoz bir uyku hali değildir. Hipnoz koltuğunda rahatça oturmuş ya da uzanmış şekilde telkinlere açık, eleştirel zihnin süreçte durdurulduğu, daha yüksek bir bilinç düzeyidir. Hipnotiktrans hali olarak bilinen hipnoz etme durumu, geçici bir farkındalıktır. Seans sonunda kişi tekrar, önceki bilinçlilik haline geri döner. Hipnotiktrans haline girmek kendi başına yeterli değildir. Bu trans halinde neler yapılacağı, hipnoterapistin formülasyonuna bağlıdır. Asıl iş hipnotiktranstan sonra başlar. Kişi kendi kendine, otohipnoz yöntemi ile hipnotiktrans halini yakalayabilir. Bunun için nefes ve gevşeme cdleri  bulunmaktadır. Hipnotiktrans, kendi başına iyileşme ve değişim için yeterli değildir.

HİPNOZ NASIL YAPILIR? 

Antalya Hipnoz ‘a göre hipnoz psikoterapiye başvuran herkese hemen yapılmaz. En azından mümkün olduğunca danışanın çözmek istediği problem ve ulaşmak istediği hedefler ilk seansta konuşulur ve netleştirilir. Devam eden seanslarda, hipnoterapist, danışanın kişilik yapısı, aile ve erken çocukluk yaşantıları ve hipnozdan yarar elde edip edemeyeceği üzerine araştırma yapar. Yüz yüze yapılan bu psikoterapi seanslarından sonra hipnoterapiye karar verilirse, danışana hipnoz nedir, ne değildir, hipnoz nasıl yapılır, hipnoz teknikleri ve hipnoz olgusu detaylıca anlatılır. Hipnoz hakkında bilinen yanlış algılar deşifre edilir. Danışanın zihninde hipnoterapi anında nasıl bir deneyim yaşayacağı netleşmiş olur.

PSİKOTERAPİDE HİPNOZ HANGİ ALANLARDA KULLANILIR? 

Antalya Hipnoz için hipnoz psikoterapide bir araçtır. Psikolojik sorunların çözümü, örneğin anksiyete bozukluğu, yeme bozukluğu, obezite, öfke kontrolü, davranış ve uyum problemlerinde etkilidir. Hipnoz olmak isteyen kişinin kararı ile psikoterapistin birlikte çalışması neticesinde istenilen değişimler için hipnoz tekniklerinden yararlanılır.  Yukarda sözünü ettiğimiz gibi, hipnotiktransa ulaştıktan sonra, hangi tekniklerden yararlanılacağına karar verilir. Asıl hipnoz bu aşamada yarar sağlamaya başlar.

HİPNOZ TEKNİKLERİ NELERDİR?

Hipnoz yüz yıllardır bilinen ve uygulanan bir psikoterapi tekniğidir. Başlıca hipnoz teknikleri;

  • Analitik Hipnoterapi
  • Regresyon (Yaş Geriletmesi)
  • Ego Durumları Terapisi
  • Hipnodrama
  • Kendi Kendine Hipnoz (Otohipnoz)
  • Hipnotik Metafor (Ericsonian Hipnoterapi)
  • Bilişsel Ve Davranışçı Hipnoterapi
  • Katatimi-Bilinçdışı Sembollerin Çağrışım Yoluyla Danışan Tarafından Gözlemlenmesi

HİPNOZ TEDAVİSİ KİMLER TARAFINDAN UYGULANIR?

Hipnoz tedavisi özel kurumlardan hipnoterapi eğitimi almış klinik psikolog, psikolojik danışman, tıp hekimi, diş hekimi, psikiyatri uzmanları tarafından uygulanır. Hipnoz ruhsal hastalıkların tedavisinde psikoterapi yöntemi ile birlikte kullanılması daha yararlı olur. Bir çok hipnoterapist sahip oldukları hipnoterapi eğitim ve sertifikasına psikoterapi beceri eğitimlerine katılması hipnoterapi için vazgeçilmezdir.

Hipnoz uygulama becerisi, hipnoterapi eğitimleri ile desteklenmelidir. Hipnoz tedavisi uygulayan uzmanın, temel psikoloji kuramları, psikopatoloji ve ruhsal hastalıkların tanı ve tedavisi konusunda iyi eğitimli olması hipnoz tedavisinin başarı ve yan etkilerini azaltır. Ülkemizde, hipnoz tedavisi, Sağlık Bakanlığının Alternatif Tıp Yönetmeliğinde bir tedavi yöntemi olarak kabul görmüştür. Bu yönetmelikte hipnoterapist ünvanına sahip olacak kişilerin kabul kriterleri ve hipnoz eğitim metotları belirlenmiştir.

PSİKOTERAPİDE HİPNOZ HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Antalya hipnoz sayfamızda hipnozun hangi alanlarda kullanıldığına ilişkin belli başlıkları burada topladık.

Alışveriş Bağımlılığı

Alkol Ve Sigara Bağımlılığı

Sınav Kaygısı, Başarı ve Motivasyon

Aşk Acısı, Ayrılık Acısı

Bağımlılıklardan Kurtulma

Cinsel Bağımlılık

Cinsel Uyumsuzluk (vajinismus, erken boşalma)

Diş Gıcırdatma

Egzamalarla Baş Etme

Her Türlü Fobiler

İşkoliklik

Kalabalık Önünde Konuşamama

Kaygı Bozuklukları Tedavisi

Kilo Verme

Oyun Bağımlılığı

Özgüven Artırma

Panik Atak Tedavisi

Performans Kaygısı

Psikojenik Ağrılar

Sigarayı Bırakma

Spor Performansını Artırma

Stres Yönetimi

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Uçak Korkusu

Uyku Bozuklukları

Yükseklik Korkusu

ANTALYA HİPNOZ | ANTALYA HİPNOTERAPİ | HİPNOTERAPİST

İYİLEŞME VE DEĞİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMANIN BİR YOLU!

Antalya hipnoz sayfamızda aradığınız bir çok bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Hipnoz Nedir ?

https://antalyapsikoloji.net/hipnoz-nedir/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_wp_tagcloud taxonomy=”category”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]